Instalacja wideodomofonów
Instalacja wideodomofonów w obiektach podnosi poziom bezpieczeństwa ich mieszkańców. Jest to urządzenie umożliwiające nie tylko komunikację werbalną z osobą chcącą dostać się do budynku, ale również kontakt wizualny. Kamera zainstalowana na drzwiach wejściowych lub bramie wjazdowej pokazuje ją na monitorze znajdującym się w mieszkaniu, a urządzenie pozwala na zdalne odblokowanie zamka. Podobnie jak w przypadku domofonu, rozmowa odbywa się dwukierunkowo, a dodatkowa możliwość zobaczenia kto dzwoni do naszych drzwi, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, gdyż obraz weryfikuje to, co słyszymy. Działanie wideodomofonu oraz jego funkcje zależą od wybranego modelu. Dostępne są urządzenia w technologii analogowej lub cyfrowej, z użyciem kabli lub bezprzewodowe oraz wykorzystujące Internet. Taki sprzęt staje się wówczas częścią inteligentnego domu, bo przy jego pomocy można zdalnie kierować dostępem do nieruchomości.
Instalacja domofonów
Instalacje domofonowe mogą się różnić kilkoma zasadniczymi parametrami, wynikającymi z rodzaju zastosowanej w nich technologii. Domofon analogowy, będący starszym modelem, dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych, gdyż najczęściej zaprojektowany jest dla nich jeden bramofon i jeden lub dwa unifony.
Urządzenia nowocześniejsze i bardziej technicznie zaawansowane to domofony cyfrowe, stosowane w budynkach wielorodzinnych i blokach. Wyposażone w klawiaturę numeryczną służącą do wprowadzania odpowiedniego numeru lokalu lub przypisanego do niego kodu dostępu, otwierającego furtkę lub drzwi. Domofon cyfrowy pozwala dodatkowo na ustawienie godziny wejścia, a także długości dzwonienia czy rozmowy.